Як білка у колесі. Що робити і як виживати запорізьким мамам під час дистанційної освіти

Мама-професіонал, мама-гордість, мама-цінний працівник. Всіма цими якостями може пишатися кожна жінка, адже крім материнства так важливо встигати реалізовувати себе і на інших теренах. Діти ростуть, чоловіки старіють, а ми, звичайно ж, богині … Але бути богинею може собі дозволити виключно самодостатня у всіх планах жінка, і матеріальний успіх її, вимірюваний в конкретних цифрах, надзвичайно важливий. Це відомо дівчаткам з самого раннього дитинства, і всі ми прагнемо отримати спочатку гарну освіту, а потім – і побудувати кар’єру, поєднуючи це з побудовою власної сім’ї і народженням довгоочікуваних діточок. Виклики часу іноді припадають нам вкрай не до місця, і звістка про те, що цей карантин, швидше за все, далеко не останній, істотно схвилювала батьківську громадськість Запоріжжя, адже відсоток охоплення дітей в нашому місті традиційною освітою (тобто в школі, на денній формі ) один з найвищих по Україні. Для порівняння, в Києві, Харкові та Одесі вже третій рік поспіль відзначається поступовий перехід маленьких жителів міста на сімейну або дистанційну форму здобуття загальної середньої освіти, пише zaporizhanka.

Коронакриза не в радість

Криза, пов’язана з коронавірусним карантином, принесла з собою не тільки ряд серйозних обмежень в русі людей і їх працевлаштуванні, а й переконливо вплинула на сферу освіти. На жінок – берегинь домашнього вогнища, незамінних професіоналів і мудрих матерів – обрушився потрійний вантаж. Крім звичайних рутинних щоденних обов’язків, до яких всі ми звикли, на плечі мам лягло отримання освіти їх маленькими і підросли дітьми (адже з’явилася невідома раніше дистанційна форма навчання), а крім того, за твердженнями рекрутингових агентств і заявами фахівців служби зайнятості, в Запоріжжі більшість людей, які звернулися за новою роботою в період з березня по травень 2020 року – саме жінки. Розберемо, як впоратися з цією раптово виниклим подвійним навантаженням і як оптимізувати справи таким чином, щоб встигати все, не втомлюючись ніде.

Пріоритети понад усе

По-перше, важливе значення має те, як ви розставите пріоритети. Робота, домашні справи і освіта вашої дитини не завжди стоять на одному щаблі в рейтингу актуальності. Визначтеся з тим, чого будете приділяти увагу в першу чергу, а чому – в другу. Якщо клас у дитини випускний, то має сенс «напружитися» і максимум уваги приділити саме  її навчанню. Якщо проект по роботі важливий, і він забезпечить вам кар’єрне зростання або дасть можливість подумати про більшу, ніж зараз, заробітну плату, то сміливо приділяйте увагу роботі, залишаючи необхідний мінімум часу для контролю ситуації в навчанні вашої дитини. Не варто картати себе за втрачені можливості або намагатися наздогнати двох зайців одночасно, так як це все одно не вийде, а крім того, ви ризикуєте заробити невроз і перевтому. Чи стане ваша праця від цього більш ефективною – питання риторичне, правда?

Віддайте все, що вам не потрібно

По-друге, обов’язково делегуйте ряд обов’язків. Це стосується як навчання вашої дитини, так і ряду робочих функцій. Ви цілком можете визначити, що буде успішно працювати саме, можливо, під вашим мінімальним контролем, а чому слід приділити максимум уваги. Діти швидко вчаться всьому новому, і тому варто деякий час приділити навчанню їх самостійно справлятися з низкою суто технічних завдань, в яких ваша присутність необов’язкова. Так ви зможете зрозуміти, що саме викликає труднощі, і усунути їх. У перспективі це не тільки звільнить достатньо часу для вас, але і допоможе вашій дитині стати на новий щабель свого розвитку. Що стосується роботи, то майже стовідсотково у вас є план, як своє щоденне навантаження оптимізувати до прийнятного рівня. Потрібно не боятися цього, а раціонально підійти до питання з позицій тайм-менеджменту. За статистикою, в середньому близько 20 відсотків робочого часу людина витрачає неефективно. Чим не привід скористатися карантином з раптово виниклими на вашому шляху обмеженнями, як трампліном в нове світле «тайм-менеджерне» майбутнє?

Сумістити несумісне

По-третє, всім тим, хто з яких-небудь причин змушений поєднувати діяльність в декількох різних галузях, рекомендують виділяти час на відпочинок. Причому на такий, про який ви самі мрієте. Це може бути щось звичайне, але те, що багато означає саме для вас. Наприклад, чашка кави, випита наодинці зі своїми думками на кухні рано вранці, коли всі домашні ще сплять і не дошкуляють вам щоденною суєтою, набагато «ефективніше» в плані релаксу, ніж наспіх вивернута в себе склянка того ж напою на бігу, в спробі не пропустити черговий дедлайн на роботі і не забути перевірити уроки у дитини. Тому сміливо визначайте, чого хочеться саме вам, і не бійтеся влаштовувати собі такі перерви, адже вони не є прикрими паузами в роботі, а допомагають вам працювати ефективніше в інший час.

Робота не для всіх

Що стосується роботи (збереження старої або пошуків нової), то це питання буде ставати все більш актуальним з кожним роком. Уже всім ясно, що одного разу отриманий диплом не дає раз і назавжди чарівну індульгенцію від необхідності регулярно займатися самоосвітою, підвищувати культурний та професійний рівень, а то і бути готовим змінити не тільки посаду або підприємство, а й рід занять. Розглядайте допомогу, яку надаєте своїй дитині в процесі підготовки до занять за дистанційною формою навчання, як внесок в своє власне майбутнє, можливість заповнити ті прогалини в знаннях і комунікативних навичках, які заважають особисто вам просунутися по кар’єрних сходах вгору або освоїти новий напрямок.

Де шукати помічника?

Обов’язково подбайте про те, щоб у вас були помічники. Якщо ви маєте таку матеріальну можливість, то наявність репетитора у дитини (природно, що в період карантину заняття будуть проводитися виключно по Скайпу) звільнить ваші вечора від довгих і, ка правило, безуспішних спроб з’ясувати, де ж тут підмет, а де присудок, і яким чином знайти дискримінант. Підозрюємо, що ваша дитина теж не проти максимально ефективно позайматися у відведений для цього час, щоб потім приділити час улюблених справі. Тому не намагайтеся звалити на свої тендітні плечі мантію королеви всіх наук (плюс робота, плюс будинок і старші родичі) і виділіть доступну для вашого бюджету суму на оплату репетиторів. Крім того, джерелом допомоги в ситуації, що склалася, можуть стати і інші домочадці, які візьмуть на себе частину вашої роботи по дому.

Діти в допомогу – сім’я міцніше

У тематичних блогах «успішних жінок» вже неодноразово піднімалася нетривіальна тема: як діти можуть допомагати своїм батькам в їх роботі? На перший погляд здається, що в більшості випадків це нонсенс, але дистанційна освіта дозволяє переглянути звичні погляди і звернути свою увагу на незвичайні зразки. Наприклад, діти, вимушено проводять багато часу вдома, вони можуть допомогти своїм мамам в тих питаннях, які не вимагають високої кваліфікації (скажімо, просто набрати на комп’ютері квартальний звіт), а отримавши у відповідь заохочення, будуть із задоволенням долучатися до цього і після того , як життя увійде в звичне русло.

Все проходить. І це теж пройде

Як би там не було, але карантин по коронавірусу не вічний і діти повернуться в школи. За прогнозами епідеміологів, вересень може початися зі звичною нам традиційної форми навчання, а вже до жовтня-листопада світ взагалі і Україну зокрема може очікувати друга хвиля пандемії. Ви значно можете полегшити цей етап переходу на дистанційну освіту і собі, і своїй дитині, якщо заздалегідь визначите, що ж мало найбільшу складність для вас в минулому навчальному році. Якщо найбільшу кількість проблем доставила вам технічна сторона питання, то подбайте про належну оснащеность робочого місця вашого школяра вже зараз. Як кажуть, готуй сани влітку, а воза – взимку. Не варто відкладати таке придбання, як новий смартфон, якісний ноутбук або потужний планшет, якщо їх наявність зробить вашу дитину успішною, а вас саму перетворить на «флай-леді». Якщо ж основною вашою проблемою була відсутність знань, на які можна спертися, то саме час скористатися канікулами для того, щоб трохи підтягнути теоретичну базу знань вашої дитини. Безумовно, не варто перетворювати канікулярний час на тотальне сидіння за партою, але посильні і незначні за часом завдання ви потім згадайте з вдячністю. Крім того, психологи всього світу, які спостерігають за поведінкою учнів, висмикнутих зі звичного середовища навчання і вимушених навчатися дистанційно, настійно рекомендують тренувати в дитині самостійність. Як це не дивно, але часто не відсутність будь-яких когнітивних навичок погано позначається на результатах такого навчання, а звичка до систематичного контролю і корекції з боку старших. Якщо привчити дитину до того, що її навчання і результати – це її особиста зона відповідальності, то жити вам стане простіше. А в перспективі це і зовсім виллється в його повну навчальну автономію. Просто казка, правда? Так що розглядайте майбутній карантин і пов’язане з ним дистанційне навчання як крок назустріч дорослішанню вашої дитини.

Екологія домашнього простору

Перш за все, необхідно пам’ятати, що кожна жінка – насамперед берегиня сімейного вогнища за покликанням. Тому перетворювати квартиру в поле бою з власними дітьми в спробі простимулювати їх вчитися так, як хочеться вам, а не так, як потрібно їм, і як виходить у них, безглуздо. Адже всі ми різні, але всім нам необхідний душевний комфорт. Тому відкладіть в сторону бойові знаряддя у вигляді підвищеного голосу, загрозливої пози і спроб заборонити користуватися чим-небудь, що приносить дитині задоволення і дарує комфорт. Ви – не воєначальник, а мама. Нехай і зайнята одночасно і роботою, і навчанням підростаючого покоління. Але все ж мама. Тому, визначивши для себе пріоритети, знайшовши відповідних помічників, і скинувши зі своїх плечей ряд другорядних на даний момент обов’язків, ви не просто «зловите дзен», а й навчитеся жити по-новому, раціонально розподіляючи два найцінніших своїх ресурси – час і власні сили.

Робота, робота, перейди на Федота

Що стосується роботи (чи то нової, до пошуків якої приступило, за найскромнішими підрахунками, не менше 3 тисяч запоріжанок, то чи старої, де у безлічі мешканок міста вже є офіційний трудовий стаж), то роботодавці і правда не палають бажанням брати на роботу жінок, які мають малолітніх дітей. У період кризи на ринку праці це відчувається особливо гостро. Багато запорізьких підприємств заявляють про майбутні скорочення свого персоналу. У цих умовах мало хто знаходить дійсно «роботу своєї мрії», але ви-то тому і прийшли сюди, щоб допомогти собі в цьому, чи не так? Тільки уявіть, як космічно буде виглядати для роботодавця ваше резюме, якщо ви не полінуєтеся підсумувати все те, чого вас навчило дистанційна освіта вашого сина чи дочки. Тепер ви досконало володієте тайм-менеджментом, вмієте працювати в команді і розподіляти обов’язки між підлеглими, володієте багатьма можливими дистанційними платформами і дуже (підкреслюю – ДУЖЕ) стресостійкі. Бінго!

Замість післямови

Як це не дивно, але вся історія людської цивілізації переконливо демонструє нам, що кожен мешканець планети Земля не є універсальним. Комусь краще вдається щось одне, хтось сильний в іншому виді діяльності. Не варто покладати занадто великі надії на те, що ви, подібно Гаю Юлію Цезарю, зможете рівноцінно виконувати такі різні функції. У будь-якому випадку, дистанційна освіта – тимчасово (якщо, звичайно, ви не свідомо і заздалегідь вибрали цю форму навчання для своєї дитини, але тоді це вас і не хвилює, швидше за все). І офіс теж не може стати віддаленим постійно (хоча, не сперечаємося, все до цього йде, але людські звички ще досить сильні в усьому, що стосується видобутку мамонта). Тому будь-яка з хвилюючих вас проблем пройде швидше, ніж стрес, отриманий від неї. Чи варто переживати?