Модний екскурс: як змінювався стиль запоріжанок протягом століття

Для кожної дівчини невід’ємною частиною життя є її стиль, адже саме так можна виразити себе, заявити про свої уподобання та загалом дати зрозуміти оточуючим, хто ти є насправді. Однак модні тенденції ніхто не скасовував: кожній жінці хочеться виглядати сучасно та підкреслити свій смак за допомогою одягу. Більше – на сайті zaporizhanka.com.ua.

Корсети та панталони

З кінця ХІХ – початку ХХ століть до жінок застосовувалися доволі суворі правила у виборі одягу. Одним з головних елементів образу кожної запорізької модниці в цей період був корсет, який жінки носили з метою зробити свою фігуру більш витонченою та витонченою. Такого ефекту можна було досягти завдяки такій властивості корсета як утягування: він здавлював талію, піднімав бюст і за рахунок тиску змушував запорізьких леді тримати спину рівно. Цей предмет одягу зазвичай виконувався з товстої, щільної тканини: матерію прострачували смужками і постачали спицями з китового вуса, завдяки якому досягалася підтримка постави. Ззаду в корсети протягували шнурки, за допомогою яких можна було стягнути торс до потрібних розмірів.

Згодом, коли медицина почала розвиватися, корсети зазнали деяких змін. Тепер уже в моду увійшли вже “грації” – гнучкіші корсети без шнурівки, що виготовляються переважно з каучуку. Їх модно було поєднувати з сукнями-сорочками у підлогу, а основним завданням такого елемента одягу було вже не стягування талії запорізьких дам до неможливих розмірів, а підтримка постави та створення привабливого силуету за допомогою підкреслення всіх згинів тіла.

На початку ХХ століття дівчата в Запоріжжі змушені були носити бавовняну білизну, оскільки витонченіших аналогів з мережива на ринку ще не було. Комплект білизни тоді складався з панталонів або їхніх побратимів міні-панталонів (вони, до речі, у Запоріжжі та Україні загалом з’явилися дещо пізніше: європейські дами носили їх

вже наприкінці 19 століття) та сорочок. Тут же на зміну корсетам прийшли так звані нагрудники – укорочені майки з підкладкою, виготовленою з домотканого полотна, які прийнято розшивати і носити поверх суконь.

Догляд за білизною тоді був досить непростий: щоб випрати і відбілити панталони або сорочку, запоріжанки вдавалися до допомоги золи, з якої замочували білизну в бочках.

Турнюри та волани: як виглядали сукні початку 20 століття

Враховуючи невеликий проміжок часу, що минув з кінця 19 століття, закономірним був той факт, що на початку 20 століття серед запорізьких модниць, як і раніше, зберігалася мода на турнюри.

Цей елемент тодішніх суконь був продиктований модою на великі стегна і тонку талію, тому дамам доводилося купувати сукні, які ззаду були оснащені подушками або турнюрами (дротяними каркасами), за допомогою яких досягався цей ефект. Пізніше, коли французький модельєр Поль Пуаре ввів у моду сукні без величезних піп, жінки почали відмовлятися від подібних модних розправ, адже, правду кажучи, носіння дротяних каркасів і подушок над п’ятою точкою, було дуже незручним.

У 10-20-х роках минулого століття останнім писком моди були сукні з прямими вузькими спідницями та вкороченими пишними рукавами з воланами до ліктів. Корсети в цей час замінили широкими тугими поясами.

Водночас у Запоріжжі зберігалася мода на високі коміри та капелюшки з досить вузькими краями, які можна було прикрасити квітами, декоративними птахами та різнокольоровими стрічками з атласу, льону чи шовку.

Що було модно в середині минулого століття

 Приблизно з середини 20 століття стиль запоріжанок став набагато ближчим до того, що ми бачимо зараз. З повсякденного побуту вийшли довгі чудернацькі сукні, капелюшки та парасольки, які ще за 10-20 років до цього були невід’ємною частиною звичного запоріжанкам образу.

На заміну всьому цьому добру прийшли сарафани з різних тканин (льон, бавовна, іноді – шерсть).

Найчастіше цей сарафан був однотонним, проте нерідко на вулицях Запоріжжя 40-50-х років минулого століття можна було зустріти дівчат у сарафанах у клітинку або з квітковим пальтом. Декольте у цих суконь було дуже строгим, часто вирізу не було зовсім і тканина доходила до самої шиї. Рукави у сарафанів були різної довжини: зустрічалися екземпляри і з рукавом по лікоть, і з більш коротким, що ледве прикривали плечі. Оскільки погодні умови тоді дозволяли, навіть влітку жінки в Запоріжжі могли носити жакети поверх сарафанів.

Щодо головних уборів, капелюшки зі стрічками, які раніше були дуже популярні, з моди вийшли зовсім: у середині 20 століття було прийнято носити косинки.

Колірна гама образів запорізьких модниць була досить різноманітною: сукні та косинки були зовсім різних кольорів – від сірого до рожевого, але в той же час особливо яскраві відтінки тоді ще не зустрічалися, а одяг підбирався так, щоб створити добрий і акуратний образ і не виглядати в ньому вульгарно і зухвало. Розмаїття тканин також поступово почало збільшуватися.

Буйні 70-ті у Запоріжжі

І ось ми поступово підійшли до тієї епохи моди в Запоріжжі, яка є однією з найбільш наближених до сучасних модних тенденцій. У 70-х роках минулого століття серед запорізьких леді царював дух диско: тут і буйні кучері, і сорочки з великими лацканами, і штани-клеш. Також у цей період модно було носити різні комбінезони з низом у вигляді штанів чи спідниці

Серед візерунків найбільш популярною була клітинка: цей принт можна було зустріти в різних варіантах: дрібна, велика, чорно-біла, різнобарвна яскрава, одинарна, подвійна, потрійна – загалом, на будь-який смак.

Що стосується макіяжу, то в цей час він був особливо цікавим. На повіки запорізькі дівчата наносили сірі, сині або блакитні тіні, вії густо фарбували тушшю (особливо гарним вважався “важкий ефект”), а брови поступово почали набувати форми ниточок. Губи тут грали особливу роль: їх або фарбували всілякими яскравими кольорами (особливо модним був морквяний, червоний і неоновий рожевий), або робили максимально нюдовими та природними.

Зачіски 70-х заслуговують на особливу увагу, адже розкид тут був величезний: починаючи від “Аврори” (своєрідний каскад з обсягом на кінцях і потилиці” до кари або дрібних кучерів на хімічну завивку.

Все ближче до нашого часу

У 80-90-ті роки минулого століття стиль запорізьких модниць став не набагато стриманішим. У моду увійшли джинси та спортивні костюми, майки, відвертіші сукні, кольорові светри та інші сучасні елементи одягу.

Макіяж на той час став ще більш екстравагантним, ніж у 70-х: завезення косметики в Україну і в Запоріжжі теж стало простіше, тому пані почали користуватися нею в різних експериментах. На піку моди була коричнева помада, яскравий рум’янець на вилицях і кісточках під бровою, широкі та густі брови (бажано, темніше, ніж волосся).

Зачіски тоді теж пізнали всю суть бунтарства: запорізькі дівчата носили екстремально коротку стрижку “піксі”, робили укладки з ефектом сплутаного волосся або тугі кінські хвости.

Як бачите, деякі елементи образів запоріжанок минулого століття все ще зберігають свою актуальність, адже все нове – це добре забуте старе.